Opłaty

Wszystkie porady prawne i informacje związane z czynnościami notarialnymi dokonywanymi
w naszej kancelarii są bezpłatne.

Opłaty notarialne

W celu indywidualnego ustalenia wysokości wszystkich opłat notarialnych prosimy o kontakt telefoniczny lub za pośrednictwem poczty elektronicznej:

12 446-66-51
12 446-66-52
kancelaria@notariusze-krakow.pl

Za wykonywane czynności notarialnej notariusz pobiera wynagrodzenie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku, w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, powiększone o podatek VAT.

Przy dokonywaniu określonych czynności notarialnych w kancelarii notarialnej notariusz zobowiązany jest pobrać gotówką i przekazać właściwym instytucjom państwowym następujące podatki i opłaty:

  • podatek od czynności cywilnoprawnych,
  • podatek od spadków i darowizn,
  • opłatę sądową.

 

Czym jest taksa notarialna?

Taksa notarialna, czyli wynagrodzenie notariusza, to kwota, którą pobiera on za określoną usługę notarialną, taką jak np. sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia czy sprzedaży lokalu. Maksymalną wysokość taksy notarialnej reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Wysokość opłaty notarialnej za sporządzenie umowy sprzedaży czy umowy darowizny nieruchomości zależy od wartości przedmiotu umowy. W celu uzyskania dokładnej informacji o wysokości opłaty notarialnej za daną czynność oraz innych opłat związanych z czynnościami notarialnymi zapraszamy do kontaktu.

Istnieje możliwość umówienia się poza godzinami funkcjonowania kancelarii oraz w soboty, po wcześniejszym ustaleniu terminu.

 

Czy można uzyskać zwolnienie z opłat notarialnych?

W przypadku gdy strona czynności notarialnej znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i nie jest w stanie bez uszczerbku koniecznego dla siebie i rodziny ponieść wynagrodzenia notarialnego, można ubiegać się o zwolnienie w całości lub części od ponoszenia tego wynagrodzenia. Powyższe uregulowane jest w art. 6 ustawy prawo o notariacie. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do właściwego dla miejsca zamieszkania strony sądu rejonowego. Do wniosku należy dołączyć dokumenty przedstawiające sytuację materialną.

W przypadku ustalenia przez sąd, że zachodzi potrzeba dokonania czynności notarialnej uwzględnia wniosek oraz wyznacza notariusza, który dokona czynności notarialnej i w takiej sytuacji wynagrodzenie notariusza opłacone jest przez Skarb Państwa.

Opłaty notarialne stałe oraz uzależnione od wartości czynności

Opłaty notarialne dzielą się na opłaty stałe oraz opłaty uzależnione od wartości wykonywanej czynności. Opłaty notarialne stałe dotyczą czynności, których koszt nie zależy od wartości przedmiotu czynności. Przykładami takich usług są:

  • sporządzenie poświadczenia spadkowego,
  • sporządzenie wypisu, odpisu lub kopii dokumentów, w tym testamentu lub odrzucenia spadku.

W przypadku opłat notarialnych uzależnionych od wartości czynności, koszt usługi kształtuje się proporcjonalnie do wartości przedmiotu czynności. Przykładami takich usług są:

  • sporządzenie aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia własności nieruchomości,
  • ustanowienie hipoteki,
  • zawarcie umowy spółki.

Jak już wspomnieliśmy, wszystkie opłaty są ustalane zgodnie z obowiązującymi przepisami i taksą notarialną.
W trakcie realizacji niektórych czynności notarialnych w kancelarii, notariusz ma obowiązek pobrać od klienta gotówkę, którą następnie przekazuje odpowiednim instytucjom państwowym. Pieniądze te pokrywają różne podatki i opłaty, takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn czy opłatę sądową. Zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz indywidualnej wyceny usług.