Akty notarialne

Akty notarialne Kraków

Notariusz sporządza w kancelarii notarialnej akty notarialne dokumentujące dokonanie danej czynności prawnej. Niekiedy forma aktu notarialnego nie jest wymagana przez prawo. Wśród dokumentów, które wymagają sporządzenia aktu notarialnego pod rygorem nieważności, wymienić można:

  • umowy sprzedaży nieruchomości,
  • umowy o dział spadku, jeżeli w jego skład wchodzi nieruchomość,
  • umowy darowizn nieruchomości,
  • umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu,
  • małżeńskie umowy majątkowe, tzw. intercyzy,
  • umowy o podział majątku wspólnego, jeśli w skład majątku wchodzi nieruchomość,
  • umowy spółek: z o. o., akcyjnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych.

Jednak istnieje możliwość sporządzenia każdego rodzaju umowy w formie aktu notarialnego, korzystając z usług Notariusza, jeśli taka jest wola stron. Formę aktu notarialnego może przybrać np. porozumienie, ugoda, umowa przedwstępna czy umowa o alimenty. Ponadto, pomimo iż nie jest to wymagane prawnie, zalecane jest sporządzanie testamentów w formie aktu notarialnego. Dzięki merytorycznej pomocy Notariusza można m.in. zyskać pewność, że ostatnia wola zostanie spisana zgodnie z regulacjami i nie będzie wątpliwości, co do jej egzekwowania.

Odpisy aktów notarialnych

Wydajemy wypisy i odpisy aktów notarialnych, które zostały sporządzone w naszej Kancelarii. Oryginały aktów notarialnych, które sporządzili Państwo w naszej Kancelarii, przechowujemy zgodnie z przepisami prawa przez 10 lat od ich sporządzenia, a następnie przekazujemy je do archiwum ksiąg wieczystych. Wówczas należy się udać do wydziału sądu rejonowego w Krakowie po uzyskanie odpowiedniego wypisu aktu notarialnego.

Podpisywanie umowy notarialnej – ważne dokumenty i przebieg

Aby przygotować się do podpisania umowy u notariusza, należy zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty i zabrać je ze sobą na spotkanie w Kancelarii. Warto również zastanowić się nad ewentualnymi pytaniami, które chcieliby Państwo zadać notariuszowi. Podpisanie aktu notarialnego to poważna decyzja – jeżeli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, zawsze można poprosić o dodatkowy czas na przemyślenie sprawy.

Do notariusza trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz wszystkie dokumenty, które mogą być potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego. Procedura podpisywania umowy notarialnej zaczyna się od przeczytania przez notariusza treści aktu. Następnie notariusz odpowiada na pytania stron i wyjaśnia wszelkie wątpliwości. Kiedy wszystko jest klarowne, strony składają podpisy pod umową. Notariusz sporządza także akt, który zostaje Państwu przekazany. Oryginał aktu jest przechowywany przez notariusza.